top of page

Náš cíl je zakrytí Radlické radiály

V září 2023 bude na Magistrátu hl. m. Prahy probíhat jednání, kde se rozhodne, která varianta Radlické radiály (RR) se postaví.​

 • Rádi bychom prosadili zakrytou varianta RR, která plně respektuje okolí a životní prostředí.

 • Bohužel aktuálně prosazovanou variantou je verze z roku 2017, která neodpovídá aktuální obydlenosti v okolí sídl. Nové Butovice a Botanika, metra Nové Butovice a Jinonického zámečku, Motorletu a Tyršovy školy.

Podepište petici za zakrytí radlické radiály

 • Online petice zde :  https://www.petice.com/

 • Sběrná místa pro papírovou formu petice:

  • Pekařská 603/12, 155 00 Praha 5, Česko

  • Ohradská 223/6, 158 00 Praha 5-Jinonice

  • U Panské zahrady 724/18, 158 00 Praha 5-Jinonice

Petice ke stažení

Do schránky na sběrném místě vložte jen vytištěný Vámi vyplněný podpisový arch. Zde je podpisový arch ke stažení.

Kontaktujte naše zastupitele

 • Městská část Praha 5

 • Městská část Praha 13

 • Magistrát hlavního města Prahy​

Petice 4 .png

Online Petice

Kotva 1

Co nám reálně hrozí?

Pokud bude RR schválená dle dokumentace DUR 2017, budoucnost v okolí sídl. Nové Butovice a Botanika, okolí metra Nové Butovice a Jinonického zámečku, Motorletu a Tyršovy školy nebude růžová. Představte si :​

traffic-jam.png

Až 80 000 aut denně

Radiála prodlouží Rozvadovskou spojku a nasaje ještě více dopravy než je tomu dnes. Doprava se bude rozlévat i do okolních ulic, zejména v době, kdy se RR ucpe.

Více info o hustotě dopravy zde

Dopravní studie ČVUT

noisy.png

Zvýšení hluku

Radiála se stane nejkratší a nejrychlejší cestou jak se dostat z Plzeňské dálnice D5 na východ Prahy. Tím se samozřejmě stante tranzitní komunikací. Hluk tedy budeme pociťovat ve vyšších intenzitách a neustále.

Více info o zvýšení hluku zde

Exhaust.png

Zhoršení kvality vzduchu

Na toto téma jsou zpracované rozptylové studie, které počítají s poloviční dopravou a jsou již nyní na hraně limitů.​​

Více info o dopadech na kvalitu ovzduší zde

Highway2.png

Dálnice vedená středem města

Na uzemím plánované RR je dnes jednolité město, kde žijí tisíce lidí. Toto město bude nenávratně přeťato dálnicí. Dojde k totálnímu rozdělení města, zejména v oblasti  sídl. Botanika, Jinonic, sídl. Nové Butovice, metra Nové Butovice a Jinonického zámečku. Naše děti budou muset cestou do škol překonávat dálnici včetně jejich nájezdů.

Více info o návrhu dálnice středem města zde

Proč je zakrytí radiály takový problém?

Peníze v tom tentokrát nehledejte. Problémem je EIA

EIA - Stanovisko hodnocení vlivů na životní prostředí. Politici se obávají, že zapracování změn do DUR 2017 bude znamenat nutnost tuto certifikaci aktualizovat (verifikovat). To by znamenalo další zpoždění projektu. Toho se spousta politiků, ale i obyvatel obává.

 

Nicméně EIA není v bezpečí ani v situaci, kdy k žádné změně projektu nedojde. EIA nejde rozporovat samostatně, ale až v odvolání proti územnímu rozhodnutí. Pokud budou politici prosazovat velice kontroverzní DUR 2017, je jisté, že bude masivně napadáno všemi možnými prostředky. A někdo při tom jistě zpochybní i EIA.

Tedy ten kdo prosazuje schválení DUR 2017, vystavuje velkému riziku i celé stanovisko EIA. Zrušení celého stanoviska EIA je pro stavbu radiály podstatně větší problém než jen aktualizace EIA kvůli úpravám v projektu.

 

Proč náš hlas není brán vážně?

Mnoho z politiků a bohužel i občanů si myslí, že naší snahou je projekt Radlické radiály do nekonečna zdržovat, až se projekt zruší zcela. Zřejmě nedokáží pochopit situaci a obavy obyvatel sídl.Botanika a Nové Butovice, okolí Jinonického zámečku, Motorletu a Tyršovy školy. Těmto městským částem přinese Radlická radiála v podobě DUR 2017 mnohem více nevýhod než výhod viz. odstavec výše.

Varianta DUR 2017 je pro mnohé obyvatele absolutně neakceptovatelná. Obyvatelé zmíněných městských částí(Botanika, Jinonický zámeček atd) nerozumí, proč jim zastupitelé a politici více nenaslouchají a nepodpoří zakrytou variantu Radlické radiály, jenž bude dobrým řešením pro všechny obyvatele žijící v okolí Radlické radiály.

Věříme, že pokud naši petici podpoříte a podaří se prosadit zakrytá varianta radiály, projekt se celkově urychlí, už jen tím, že nebude následovat další vlna připomínek, petic atd.

Proč existuje petice za zrychlení výstavby RR?

Obyvatelům Prahy 5 byla výstavba Radlické radiály slibována již desítky let. Bylo slibováno, že radiála pomůže ke zklidnění lokalit jako je okolí Radlické a Karlštejnské ulice. Radlická radiála byla v minulosti navržena pro mnohé městké části velmi nevhodně. Proto byla vznesena řada připomínek, petic a následných úprav radiály. Toto je důvod, proč se projekt Radlické radiály velmi zpozdil. Jsme přesvědčeni, že obyvatelé, kterým má Rádlická radiála pomoci ke zklidnění jejich domovů je již  unavená a frustrovaná neustálým oddalováním výstavby. Denně dýchají zplodiny z aut a čelí hluku, proto chtejí radiálu postavit co nejrychleji. My máme pro jejich starosti pochopení. Pokud bude Radlická radiála postavená dle DUR 2017, oblasti jako Botanika, Nové Butovice, Motorlet, okolí Tyršovy školy a Jinonického zámečku budou čelit ještě většímu zatížení. Prakticky se problém přenese z jedné městské části na jinou.

bottom of page